Vajon mennyire természetközeli a táj, ahol járunk?
Ahhoz, hogy el tudjuk dönteni egy növényzeti foltról, hogy mennyire természetes állapotú, tudnunk kéne, hogy milyennek „kellene” lennie. Azaz azt, hogy az ember tájátalakító munkája előtt milyen volt a terület növényzete, amihez a jelenlegi állapotot hasonlítjuk. Mivel erről csak elképzeléseink vannak, más módszerekhez kell folyamodnunk.
A természetesség mérése a botanikai gyakorlatban a növényfajok és a vegetáció jó ismeretét, és nagy szakmai gyakorlatot igényel. A MÉTA Természetesség-mérőjét azok számára készítettük, akik kevéssé ismerik a fajokat, mégis szeretnék megtudni, hogy a körülöttünk lévő táj növényzete mennyire természetes vagy leromlott.
A természetesség-mérő ötféle adatlapot tartalmaz (erdő, cserjés, gyep, vizes és egyéb élőhely), ezek természetességét vagy leromlottságát állapíthatjuk meg egy egyszerű pontozási rendszer segítségével.
Szerző: Bíró Marianna, Molnár Zsolt
Kiadó: Magyar Környezeti Nevelési Egyesület
Ár: 1000 Ft
Megrendelhető: https://mkne.hu/termek/termeszetesseg-mero-hatarozo/
Fejlesztett applikáció: jelenleg technikai fejlesztés alatt.
Letölthető természetesség-mérő táblázatok: https://novenyzetiterkep.hu/sites/novenyzetiterkep.hu/files/termeszetessegmero_magyar_12.pdf (PDF 313KB)